Nemoci králíků a malých savců

Na naší klinice se na nemoci a problémy králíků a malých savců specializuje MVDr. Zdeněk Valeš, MVDr. Renata Mertová a MVDr. Miriam Snítilá. Provádíme operační zákroky v inhalační narkóze, ošetřujeme vady chrupu, očkujeme králíky, řešíme trávicí poruchy a kožní problémy.

Kastrace: Samičky malých savců operujeme v inhalační narkóze. U králíků nabízíme předoperační  vyšetření krve.

Očkování: Z malých savců se očkují pouze králíci proti myxomatóze a králičímu moru. Bohužel  vakcína proti myxomatóze je účinná pouze půl roku, takže se doporučuje očkovat dvakrát do roka. 

Doporučené schéma je jaro – podzim. Malá králíčata se očkují od stáří 10 týdnů. Dříve pouze při špatné nákazové situaci.

Operace močových kamenů: Králíci a morčata vylučují močí poměrně velké množství vápníku. Bohužel se někdy stane, že dojde k vytvoření urolitu (močového kamene). Ten pak v močovém měchýři dráždí a majitel si pak všimne načervenalé moči (neplést se zabarvením moči karotenoidy). Zde je pak nutný chirurgický zákrok.

Trávicí poruchy: Provádíme preventivní vyšetření trusu na kokcidiózu. Léčíme trávicí poruchy, zácpy, průjmy. 

Kožní onemocnění: Stále častěji se setkáváme u králíků s dravčíkem, kožním parazitem, který vyvolává svědění a šupinatění kůže. Diagnostikujeme ho pomocí mikroskopického vyšetření  a při potvrzení napadení parazitem navrhneme příslušnou léčbu. Morčata si často majitelé přinášejí z obchodů s plísní či kožním svrabem.

Onemocnění zubů u králíků