Pes

Dermatologie: S kožním problémem přichází každý pátý pacient. Klinicky kůži posoudíme, odebereme vzorky na cytologii, kultivaci a k posouzení trichogramů, případně odebereme kožní bioptát. Spolupracujeme...více informací

Péče o zuby a dutinu ústní

 

Nemoci a vady zubů a dutiny ústní u zvířat jsou často považovány pouze za estetický problém. Ovšem důsledkem neléčeného zubního kamene a zánětu dásní u psů a koček mohou být závažná onemocnění srdce, jater a ledvin, která mohou ohrozit vašeho psa nebo kočku na životě.

 

 

 

 

Zdravý chrup psa a kočky

Psi i kočky mají během svého života dva druhy zubů, mléčný a následně trvalý chrup.

Mléčné zuby začínají růst kolem tří týdnů stáří štěněte. Skládají se jak v

Předoperační a pooperační péče o zvířecího pacienta

V tomto článku jsme se rozhodli shrnout do několika málo bodů péči o Vaše zvířecího maroda před plánovaným zákrokem a po něm. Veškeré informace Vám rovněž sdělí ošetřující lékař při předávání Vašeho zvířátka do domácího ošetření.

 

Proč se dělá

Každá anestézie bývá doprovázena určitým rizikem, proto v případě plánovaných operací provádíme předoperační vyšetření. Snažíme se zjistit onemocnění, která mají význam pro nadcházející anestézii. 

Odstranění nemocné ledviny u štěněte

Dne 27.4.2011 k nám byla přivedena fenka Jack Russell teriéra na kontrolu po porodu. Byla to novopečená maminka tří štěňátek. Při další návštěvě za účelem prvního očkování nás majitelé upozornili, že jedno štěňátko (Bendr) stálé trošičku učůrává. Majitelé byli požádáni o přinesení vzorku moči. Moč byla bez nálezu až na trochu nižší hustotu. Při opětovném vyšetření moči byla hustota již téměř v normě a mimino bylo naočkováno. Majitelé nepopisovaly žádnou zvláštnost v chování zvířete ani jiné odlišnosti od sourozenců.

Jednostranný kryptorchismus

Kryptorchismus představuje vývojovou vadu, při které není dokončen sestup jednoho nebo obou varlat v druhově typickém termínu porodu. U psa je dokončen sestup varlat 10.-14. den po porodu. Pokud se varle nenachází 2 měsíce po porodu mimo dutinu břišní jedná se o kryptorchismus. Diagnóza je založena na klinickém vyšetření, případně jej můžeme prokázat ultrasonografickým vyšetřením, nebo stanovením progesteronu v plazmě. Komplikací kryptorchismu může být nádorové bujení varlat. Proto se v současnosti doporučuje chirurgické odstranění nesestouplého varlete.